Skalne miasto w Adršpachu

Lato zawitało do nas na dobre, a sezon urlopowy trwa. My swój postanowiliśmy spędzić w górach. Pogoda nas rozpieściła i pozwoliła w miłym ciepełku rozkoszować się urokami adrszpaskiego Skalnego Miasta w Czechach. Skalne miasto znajduję się w Sudetach Środkowych, umiejscowionone na terenie rezerwatu przyrody. Znajdziemy tu ponad 100 metrowe skały (dominuje tu piaskowiec), piękne szmaragdowe jezioro oraz wodospady.

Kiedy się zaczęło?

Adrszpraskie skały zyskały popularność W roku 1824 podczas wielkego pożaru, który zniszczył prawie całą roślinność, wówczas skalne miasto odsłoniło się i stało się bardziej dostepne. W tym czasie rozpoczęto tworzenie szlaków przez miasto, a turyści zaczęli licznie przybywać i rozsławiać te piekne miejsce.

W którą stronę skęcić?

Dojeżdżając do Adršpachu zauważamy elektroniczną tablicę informującą o liczbie wolnych miejsc na parkingu. Jest ich jeszcze dużo, więc ze spokojem kierujemy się na prawie pusty parking. Gdyby miejsc zabrakło, na można jeszcze pojechać do Teplic, gdzie znajduje się druga część Skalnego Miasta.

Piękne widoki

Zaraz po przekroczeniu lini kas, ukazuję się piekne szmaragdowe jezioro, można tu przysiąść na ławce i obswerwować malownicze widoki. Dokooła jeziorka biegnie niebieski szlak. My natomiast kierujemy się szlakiem zielonym, przyjechalismy tu z samego rana, wiedząc,że sezon jest w pełni i wkrótce pojawią się tu liczni turyści. Pierwszą częścią szlaku poruszać się mogą osoby z wózkami. Przy skałach widnieją tabliczki z nazwami skał w kilku językach, w tym po polsku. Mijamy Dzban i Głowę Cukru, niesamowite wrażenie robi na nas Gotycka Brama. W tym niesamowitym miejscu kręcony był film "Opowieści z Narnii". Nic dziwnego, można się tu poczuć jak w niesamowitej krainie. Kierujemy się w stronę jeziorka, mijając Mały i Wielki Wodospad, rozglądając się, podziwiamy widoki panoramy.

Rejs łódeczką

Jezioroko znajduję się przy żółtym szlaku. By do niego dojść, trzeba pokonać sporo schodów. Rejs, podczas którego można było podziwiać Skalne miasto z innej perspektywy, trwal ok. 30 min. Sternik zabawia turystów opowieściami w różnych wersjach językowych. Jest to raczej atrakcja dla najmłodyszych.

Ciąg dalszy wycieczki

Po odpoczynku na łódce, ruszamy w dalszą drogę i już za chwilę naszym oczom ukazują się Kochankowie, forma skalna która jest jedną z bardziej rozpoznawalnych symboli miasta. Nastepnie kolejny z symboli - Starosta i Starościna. Zatrzymujemy się przy Wielkiej Panoramie, z której obserwujemy nadchodzące tłumy turystów. Kierujemy się zielonym szlakiem ku wyjściu. Musimy przejść przez Mysią Dziurę, nie kązdy się tu zmieści. Pprzed wejściem widnieje oznakowanie, że przejście ma tylko 50 cm szerokości, więc Piorek musi iść bokiem.

Zmierzając do wyjścia napotkaliśmy tłumy turystów. Moementami czuliśmy się jakbyśmy szli pod prąd. Dlatego podsumowując, cieszymy się,że na wycieczkę wybralismy się z samego rana i doświadczylismy tego pięknego miejsca w niewielkim gronie zwiedzających. Planując odwiedziny Skalnego Miasta warto wziąć pod uwagę by wybrać się tam wcześnie rano a najlepiej poza sezonem.

    Cennik :
  • Parking strzezony- 120kc (do 4 godzin)
  • Bilet normalny -120kc
  • Bilet ulgowy- 70kc
  • Wstęp dla psa- 10 kc

W kasie można płacić kartą oraz złotówkami.

Dodatkowo można wykupić rejs po skalnym jeziorku 50kc od osoby (płatonośc tylko gotówką). Toalety bezpłatne, znajdują się przed wejściem na teren Skalnego Miasta.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz