Ogrody zoologiczne to dom dla wielu zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt, często azyl dla stworzeń uratowanych z trudnych sytuacji (np. rannych) czy po prostu miejsce spędzania wolnego czasu przez rodziny z dziećmi.

ZOO pełni również ważną rolę edukacyjną. Dzieci dowiadują się, jak zwierzęta wyglądają na prawdę, jak się zachowują, co jedzą czy jakie dźwięki wydają. W wielu ogrodach znajdują się ścieżki edukacyjne, gdzie poprzez zabawę można dowiedzieć się dodatkowych ciekawostek na temat życia mieszkańców ogrodu. Szczecin jest jedynym miastem spośród 10 największych w Polsce, w którym nie ma ZOO. Jednak nic straconego. Postanowiliśmy przedstawić listę najbliższych ogrodów zoologicznych, do których możemy udać się na wycieczkę. Niestety większość z nich znajduje się u naszych zachodnich sąsiadów - w Niemczech.


Tierpark Ueckermünde

Na pierwszym miejscu znajduje się ZOO w Ueckermünde z powodu dość bliskiego położenia - ok. 60 km. Ogród znajduje się na obrzeżach miasta, a droga od samego wiazdu jest oznakowana, tak, żeby turysta ze Szczecina mógł bez problemu trafić do celu. Obsługa w ZOO po części mówi i rozumie język polski. Część oznakowań w ogrodzie również jest w naszym rodzimym języku. Kilka ciekawych obiektów szczególnie zasługuje na uwagę. Pierwszym z nich jest plac zabaw dla dzieci z przejściem linowym, połączonym ze sporą wolierą makaków (małp), do której można wejść i zbliżyć się do zwierzątek. Należy jednak uważać, bo ciekawskie małpki lubią wyciągać wystające przedmioty z kieszeni - można się poczuć jak na wakacjach w Indiach:)). Kolejnym miejscem, do którego można wejść między zwierzęta, jest część leśna. W tym miejscu na swojej ścieżce możemy spotkać jeleniowate oraz baranki. Poza tym w ogrodzie można podziwiać takie zwierzęta jak lwy, wilki, psy dingo, wielbłądy, listy fenki, różne gatunki owiec, kóz i baranów czy lamy i alpaki, które można karmić specjalnym przysmakiem, do nabycia w barze pośrodku ZOO. Cały ogród można obejść bez pośpiechu w ok. 4 godziny.
Cennik


ZOO Eberswalde

Eberswalde jest położone nieco dalej od Szczecina niż poprzednie miasto (ok. 100 km), natomiast samo ZOO jest znacznie większe i można w nim podziwiać więcej gatunków zwierząt. Tak jak w Ueckermünde, tutaj również znajduje się część leśna ogrodu, w której wolno biegają jeleniowate, które można karmić specjalnymi przysmakami. W Eberswalde jednak zwierzęta są bardziej oswojone i nawet podchodzą do ludzi. Zaskoczyć tutaj mogą lemury, które biegają sobie po całym ogrodzie pomiędzy zwiedzającymi. W ZOO można podziwiać duże koty tak lwy czy tygrysy, jak i te mniejsze, jak serwale. Na sporą uwagę zasługuje wybieg dla tygrysów, który jest całkiem spory i można go obejść dokoła. Poza tym w ogrodzie zamieszkują niedźwiedzie, wilki, różnego rodzaju papugi, inne ptaki, jak i cała masa innych zwierzątek. Oprócz zagród na zewnątrz są też udostępnione pawilony, w których możemy z bliska podziwiać między innymi nietoperze. Rodzinom z dziećmi na pewno spodoba się duża liczba placów zabaw, przy których można chwilę odpocząć, dając pociechom okazję do uwolnienia swojej dziecięcej energii.
Cennik


Tierpark Berlin

Berlin jest oddalony od Szczecina o 150 km. W tym mieście mamy do wyboru 2 ogrody zoologiczne. My na swoją wycieczkę wybraliśmy ten we wschodniej części miasta, z uwagi na łatwiejszy dojazd samochodem. Jest to największe ZOO w Europie. Spośród zamieszkujących tu zwierząc warto wyróżnić tygrysy sumatrzańskie, irbisy czy pandę małą. Liczne place zabaw lub darmowa kolejka są dodatkowymi atrakcjami, które mogą zachęcić do odwiedzin w ogrodzie. Więcej o tym ZOO pisaliśmy tutaj.
Cennik


ZOO w Poznaniu

ZOO w Poznaniu oddalone jest od Szczecina ok. 250 km. Jest drugim co do powierzchni ogrodem zoologicznym w Polsce. Planując wycieczkę, trzeba brać to pod uwagę, ponieważ żeby zobaczyć wszystkie zwierzęta trzeba przejść kilkanaście kilometrów. Dla odwiedzających z dziećmi dużym ułatwieniem jest kolejka, która jeździ po terenie ZOO, a swoich pasażerów zabiera bez opłaty. Jedną z najciekawszych atrakcji jest ogromna słoniarnia, którą można obserwować z różnych punktów ogrodu. Kolejnym ważnym obiektem jest azyl dla niedźwiedzi, który zamieszkuje m.in. niedźwiedzica Cisna. Jest tu wiele gatunków zagrożonych wyginięciem jak nosorożec biały, tygrys syberyjski czy żyrafy. Dla dzieci dostępny jest mini park linowy. Dla trochę starszych zwiedzających ciekawym miejscem może się okazać również dawny fort, który znajduje się na terenie ogrodu. Jest to miejsce, w którym zimują nietoperze. Będąc w Poznaniu, można od razu zwiedzić Stare ZOO, które udostępnione jest do zwiedzania za darmo. Można w nim podziwiać takie zwierzęta jak kucyki, bydło, czy owce i kozy.
Oficjalna strona ZOO, na której można kupić bilety


ZOO Angermünde

Angermünde oddalone jest od Szczecina o ok. 75 km. Małe, kameralne ZOO o powierzchni 8 hektarów jest idealnym miejscem dla osób, które nie lubią zbyt dużych tłumów. W tym ogrodzie możemy zobaczyć wszystkie gatunki wielbłądów ( Dromader , Bactrian , Guanaco , Lama , Alpaca i Vikunja) lemury Katta, które można oglądać z bliskiej odległości oraz wiele gatunków ptaków. Atrakcją zoo jest również możliwość nakarmienia i pogłaskania małych zwierząt takich jak kozy, osiołki i kucyki. Na terenie ogrodu jest wiele miejsc do odpoczynku, a także plac zabaw.
Cennik


Inne ciekawe miejsca w okolicy Szczecina

Przy tej okazji warto wspomnieć również o mini zoo w Smentowicach. Znajduję się w odległości ok. 10 km od Szczecina, między Przecławiem a Kołbaskowem. Można tu zobaczyć między innymi lemury katta, strusie, kozy, tamaryny i wiele gatunków ptaków. Na terenie gospodarstwa znajduję się wiele atrakcji dla dzieci m.in. plac zabaw i boisko. Cennik wizyt w Gospodarstwie Agroturystycznym w Smentowicach

Innymi ciekawymi miejscami, do których można zabrać swoje pociechy, są ogrody dendrologiczne w Przelewicach albo Glinnej (o Glinnej pisaliśmy tutaj).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz