Porwacające żurawie - pierwsza oznaka wiosny

lutego 28, 2019 przyroda , ptak , żuraw
Jedną z oznak wiosny są powracające z zimowisk żurawie. Europejskie żurawie zimują w zachodniej Europie i w Afryce. Wracają do nas pod koniec zimy. Okres lęgowy zaczyna się na początku marca. Samica najczęściej składa 2 jaja. U wielu ptaków zachodzi tzw. efekt kainizmu (szczególnie u szponiastych). Polega to na tym, że starsze i silniejsze młode atakuje młodsze, żeby dostawać więcej pokarmu. Przez to u wielu ptaków w lęgach przeżywa tylko jeden pisklak. U żurawi jest podobnie, jednak uwaga pisklaków absorbowana przez rodziców, ponieważ każdy zajmuje się jednym pisklęciem. Gdy maluchy stają się starsze, agresja ustaje. U dorosłych żurawi można rozpoznać poziom agresji poprzez rozmiar czerwonej plamki na głowie ptaka. Rozróżnianie płci osobników też nie stanowi większego problemu, ponieważ w trakcie oznajmiania o swojej obecności klangorem, samiec szeroko rozpościera skrzydła, a samica trzyma je blisko tułowia. Poza tym samiec jest wyraźnie większy.
Kilka dni temu, wracając z wycieczki, kilkukrotnie przystawaliśmy przy drodze, żeby sfotografować i poobserwować te piękne ptaki.

3 komentarze:

  1. Zgadzam się z Anią, piękne zdjęcia Wam wyszły. Niedaleko mojego miasta (za którym nie przepadam) znam miejsce występowania żurawi i kilka razy je widziałem. Żurawie unikają ludzi i wiem jak trudno je sfotografować, a Wam się udało. Brawo

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, te żurawie były bardzo płochliwe. Moment nagrany na animacji to chwila przed odlotem, gdy zorientowały się, że są obserwowane. Są to piękne ptaki, a o tej porze najłatwiej je obserwować, gdy wracają na do swoich lęgowisk:)

      Usuń