Dawny poligon saperski w Puszczy Bukowej pod Szczecinem - Uroczysko Mosty

Uroczysko Mosty w Puszczy Bukowej to kompleks ruin betonowych mostów, które znajdują się w zachodniej części Puszczy, ok. 15 km od centrum Szczecina.
Można tu dojechać przez Żydowce-Klucz od strony ulicy Zgierskiej.

Po drodze warto zatrzymać się przy ul. Jedwabniczej, by przejść się po ruinach amfiteatru, który lata świetności ma za sobą, dawniej występowali tu Stan Borys, Irena Santor oraz inni znani wykonawcy. Amfiteatr przestał funkcjonować, kiedy upadła fabryka Wiskord na początku lat 90.

Na wycieczkę wybraliśmy się w sobotę, miał padać deszcz, a jednak pogoda okazała się dość przyjemna na wędrówkę. Nasza trasa zaczęła się na przy ul.Głuchej, stamtąd powędrowaliśmy w stronę wiaduktu, pod autostradą, następnie ok. 200 metrów na północ.

Naszym oczom okazał się pierwszy most, kolejne dwa ustawione są w odległości ok. 100 m od siebie.

Według domniemań mosty miały prowadzić do fabryki, jednak wzajemne ich ułożenie wyklucza to przypuszczenie.

Inna teoria głosi, że w tym miejscu prawdopodobnie zlokalizowany był tajny poligon armii niemieckiej, służący do szkoleń saperskich. Żołnierze mieli tu ćwiczyć wysadzanie mostów w taki sposób, aby nie można było ich odbudować. Argumentem świadczącym o dużym prawdopodobieństwie tej teorii są nietypowe otwory w każdej z konstrukcji, w których miałyby znaleźć się ładunki wybuchowe.

W niedalekiej odległości znajdują się pozostałości po innych zabudowaniach, prawdopodobnie o przeznaczeniu militarnym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz